Spatřil ho ve chvíli, kdy někdo zvolal: "Pozor, má pistoli!" K izraelskému spisovateli Etgaru Keretovi utíkal ultraortodoxní žid. Jestli má pistoli, bude to osadník, jestli je to osadník, může mě zastřelit za něco, co jsem napsal, blesklo Keretovi hlavou.

Jenže pak mu ten muž podal ruku: "Vy jste Keret? Chtěl jsem vám potřást rukou. Absolutně nesouhlasím se vším, co tvrdíte, a kdyby bylo po vašem, Izrael už dávno neexistuje." – "Tak proč mi chcete potřást rukou?" – "Protože o nás píšete s úctou."

Příhoda, na niž Keret vzpomíná, je pro tohoto šestačtyřicetiletého povídkáře a scenáristu typická. Kamkoliv Keret přijde, prohlašuje, že nepíše o politice. A přesto proti němu stávkovali izraelští učitelé, debatovalo se o něm v parlamentu Knesetu a jeho povídky vydala v arabštině palestinská samospráva.

"Debatě o politice se v Izraeli nevyhnete. Já ale nevyprávím příběhy z prvních linií, nýbrž ukazuji, jak o válce psát s nadhledem," říká.

HN: Opravdu se v Izraeli dá psát o válce s nadhledem?

Když před osmi lety probíhala takzvaná druhá libanonská válka, kamarád mi poradil, ať zavolám svému poskytovateli internetového připojení a zalžu, že jsem dostal nabídku od konkurence, prý mi nabídnou slevu. Operátorka mě zpražila: "Pane, na hranicích umírají vojáci a vy chcete slevu? To se nestydíte?" Zastyděl jsem se.

Ten samý den jsem chtěl odvézt syna na plavání a taxikář prohlásil, že nás nemůže odvézt, protože nemá dětskou sedačku. Tak mu povídám: "Člověče, na hranicích umírají vojáci a vy se chcete handrkovat kvůli sedačce?" Taxikář se zastyděl a odvezl nás. A takhle je to v Izraeli se vším.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.