Nejprestižnější filmová ocenění současnosti, ceny americké Akademie filmových věd a umění, se od 2:00 SEČ udělovala v hollywoodském Kodak Theatre v Los Angeles.
Večer, který letos uváděla herecká dvojice Anne Hathawayová a James Franco, mělo jen na stanici ABC v přímém přenosu sledovat okolo 50 milionů Američanů a další stovky milionů lidí po celém světě (včetně Česka, kde se přímý přenos komentovaný Tomášem Baldýnským promítal v produkci HBO například v pražském kině Světozor).
Aktuální dění on-line - ZDE
Jména favoritů se skloňovala několik posledních týdnů, během nichž Černá labuť, Fincherův film o Facebooku a britské drama Králova řeč s Colinem Firthem sbíraly jednu cenu za druhou včetně Zlatých glóbů, cen Bafta a ocenění odborných cechů SAG či DGA. Oscary nakonec ovládla Králova řeč, snímek získal čtyři ceny včetně té hlavní za film roku.
Králova řeč vypráví o éře, které panoval rozhlas. Firth v ní podává životní výkon - čtěte ZDE
Aronofsky natočil skvostnou Černou labuť jako střet krásy a bolesti - čtěte ZDE
Film The Social Network je stejný jako Facebook – jednoduše působivý a geniální - čtěte ZDE
Ceremoniál patří z inzertního hlediska každoročně k vůbec nejatraktivnějším televizním show. Firmy se předhánějí o to, která obsadí lukrativní reklamní čas, přestože půlminutový šot uvedený během oscarové show stojí zadavatele až milion dolarů. Letošními partnery Oscarů byly například automobilka Hyundai a kosmerický gigant L’Oréal.
On-line reportáž
Dobrý pozdní večer, dobré časné ráno! Vítáme vás na online přenosu z udílení cen americké akademie filmových věd a umění.
Do pražského kina Světozor hodinu po půlnoci zamířily minimálně tři stovky fanoušků, kino je téměř plné. Novináři obsluhující online přenosy, mezi nimiž i reportérka ihned.cz, obsadili první dvě řady. Jsme vybaveni pitím, kofeinovými nápoji, prodlužovačkami a odhodláním. Noc bude dlouhá. O nejlepším filmu se rozhodne okolo 6:30 hodin ráno středoevropského času.
Napětí vrcholí. HBO, která přenos pořádá, fanoušky před ceremoniálem bavila v kině Světozor například projekcí filmu Doktor Smrt s Al Pacinem. Film právě skončil. Čeká se na Red Carpet Show.
Oscarový ceremoniál tradičně začíná Red Carpet Show, prestižním reportážním formátem, který live sleduje příchod jednotlivých hvězd do Kodak Theatre v Los Angeles, kde se Oscary udílejí. Pro inzerenty i hvězdy samotné je tato show takřkka stejně důležitá, jako udílení Oscarů samotné. Proslulý je zejména mezi módními návrháři- celebrity tu totiž obvykle moderátorům veřejně oznamují, jaký designér je letos na Oscary oblékl. Reklama k nezaplacení.
Na červeném koberci se zatím probírá hlavně to, kdo je letos hlavním favoritem:
Mezi nejpravděpodobnější vítěze letošního večera patří Colin Firth za ztvárnění koktavého krále Jiřího VI., Natalie Portmanová za roli neurotické žárlivé baletky zmítané vnitřními běsy v dramatu Černá labuť ( a která Oscara nejspíš dostane nejen za strhující herecký výkon, ale podle škarohlídů též proto, že je v pokročilém stadiu svého hojně medializovaného těhotenství) a samozřejmě i David Fincher, který se takřka zaručeně dočká ceny za režii.
Shrnutí nominací hlavních favoritů: Králova řeč - dvanáct nominací, Opravdová kuráž - deset nominací, The Social Network - osm nominací, The Fighter - sedm nominací, Černá labuť - pět nominací. Kdo se dnes bude nejvíc radovat?
Amputovanou ruku může nahradit Oscar: film 127 hodin vstupuje i do českých kin
Letošní ročník udílení cen Akademie se ponese hlavně ve znamení střetu britské kinematografie, reprezentované snímkem Králova řeč Toma Hoopera, který na ceremoniál vstupoval s dvanácti nominacemi, s tou americkou - lze vsadit na to, že akademici v mnoha ohledech upřednostní americké tvůrce v čele s Davidem Fincherem a bratry Coenovými.
celebrity se usazují v Kodak Theatre, samotná ceremonie začne za pár desítek vteřin. Na podium už míří moderátoři Anne Hathawayová a James Franco. Prvního Oscara za pár minut předá Tom Hanks.
83. ročník udílení cen Akademie právě začíná skvostným sestřihem všech nominovaných filmů. Většina u jich je mimochodem k vidění v českých kinech!
Oscaroví moderátoři Hathawayová a Franco pojali úvod coby famózní parodii na všechny nominované filmy, zarámovánou psychedelickou formou Nolanovy sci.fi Počátek. Výtečný nápad i pojetí.
Letošní Oscary jsou ve znamení Facebooku a Twitteru. James Franco tweetuje přímo z podia. Oscarové róby jsou dříve na Facebooku, než na červeném koberci. Všichni jsou online!!!
A je to tady - Tom Hanks předává první Oscary za nejlepší kameru a výpravu!!
Oscar v kategorii výprava:
and the Oscar goes to: Alenka v říši divů Tima Burtona!!! Velké překvapení, sázelo se na Královu řeč.
Oscara za kameru získal film Počátek!!!
Ocenění mají na děkovnou řeč pouze 45 vteřin, poté je zvukař odpojí od mikrofonu.
Oscarový ceremoniál pokračuje v rychlém a svižném sledu.Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli předá Kirk Douglas. Dostalo se mu první standing ovation večera. "Kde jsi byla, když jsem já nstáčel filmy, krásko?" obrátil se čtyřiadevadesátiletý herec na Hathawayovou.
Prvního hereckého Oscara dostává..... Melissa Leo za film The Fighter (Gratulujeme, ale zcela osobní poznámka, víc jsme to přáli Heleně Bonham Carterové.)
"Já....jsem Banksy," zažertoval Justin Timberlake, zpěvák a herec z filmu The Social Network na téma slavného a stále neznámého britského grafitti umělce.
A máme tu Oscara za nejlepší animovaný film - a další překvapení The Lost Thing.
Po krátkém filmu přišel na řadu celovečerní film, a překvapení se nekoná, opět uspěl Pixar, tentokrát za Toy Story 3!!!
Je něco po třetí hodině ranní. Blíží se dvě velmi prestižní sekce - původní a adaptovaný scénář. Ze své pozice si dovolím odhad: Oscara za adaptovaný scénář získá Aaron Sorkin za Fincherův The Social Network, cenu za původní scénář bychom velmi příli Králově řeči.
A je to tady - první velkou kategorii ovládl The Social Network a scénárista Aaron Sorkin. Dostal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář.
A boj se vyostřuje - Oscara pro nejlepší původní scénář získává film Králova řeč. Gratulujeme, tenhle boj bude ještě napínavý. A děkuje se jeho veličenstvu královně Alžbětě II.
Oscar pro nejlepší neanglicky mluvený film podle očekávání vyhrál Lepší svět z Dánska, který jsme favorizovali i před dramatem Biutiful. Uvedlo ho výtečné číslo - Hathawayová v obleku odzpívala parodii na Bídníky, James Franco přišel v převleku za Marilyn Monroe a Helen Mirrenová předvedla skvělou francouzštinu.
Herečka Reese Witherspoonová vyhlašuje Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Cenu získává Christian Bale za film The Fighter!!! Oba britští herci nominovaní ve vedlejší roli, Bonham-Carterová i Geoffrey Rush, odešli s prázdnou. Cena pro Brita Colina Firtha v halvní roli Královy řeči je tedy podle typické strategie akademiků podělit obě strany Atlantiku stále blíže.
Poznámka reportérky ihned.cz - Letošní Oscary nebývale odsýpají, těžko říct, zda je to záměr stanice ABC, nebo organizátorů, ale obvyklá nekonečná zábavní show se prakticky nekoná. Předělů a vtipných hlášek je jen pomálu. Napraví to kategorie původní hudby a písní, které přímo vybízejí k vtipné interpretaci?
Na scéně jsou zdatní zpěváci Nicol Kidmanová a Hugh Jackman. A orchestr vyhává hudbu Johna Williamse a Leonarda Bernsteina.
Ani tentokrát se příliš neexperimentuje. Přecházíme rovnou k udílení cen.
Oscara pro nejlepší původní hudbu získává film The Social Network, kterou zkomponoval Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails. Jde skutečně o jeden z nejlepších hudebních doprovodů poslední doby.
A Počátek pokračuje svým úspěšným tažením technickými kategoriemi. Film, v němž zvukaři odvedli opravdu nevídanou práci, právem získá Oscara v kategorii Nejlepší zvuk i Nejlepší střih zvuku.
Operujeme tu s různými termíny. Pojďme si vysvětlit, jak se dělí oscarové kategorie - Počátek právě ovládl takzvané kategorie technické, jako je zvuk, střih a mix zvuku, výprava atd. Na řadě jsou ještě zvláštní efekty, i tady je výpravná triková scifi Počátek jedním z hlavních favoritů.
Filmy, které triumfují v technických kategoriích, však jen málokdy získají halvní ceny jako nejlepší režie, film, scénář atd. Samozřejmě, jsou tu i výjimky, jako byl Pán prstenů: Návrat krále, nebo Titanic. K takovém prolnutí triků a uměleckého ocenění dochází zřídka. Technické kategorie má na starosti akademie filmových věd, hlavní kategorie pak akademie filmových umění.
Přehoupla se čtvrtá hodina ranní. Cenu pro nejlepší kostýmy opět získala Colleen Atwoodová za své fantaskní kreace ve filmu Tima Burtona Alenka v Říši divů. Tato designérka má na kontě už tři Oscary a hned devět nominací.
Na okraj třeba připomenout, že se v Alence objevuje v jednom z kostýmů i dnešní moderátorka Anne Hathawayová jako Bílá královna, zatímco zlou Rudou královnu ztvánrila dnes rovněž nominovaná Helena Bonham Carterová. Pěkná shoda.
Po loňském roce, který ovládl přímo gejzír nápadů v režii Hugha Jackmana, letošní oscarový ceremoniál spíše pokulhává. Moderátoři se drží při zemi, zábavné předěly jsou bez nápadu, jediným velmi tradičním osvěžením je interpretace písní naživo. Za celé dvě hodiny ceremoniálu byl nejvtipnější devadesátiletý Kirk Douglas. Není to na nejsledovanější hollywoodskou show trochu málo?
Vzhledem k tomu, že celý ceremoniál sledují miliony facebookových a twitterových nadšenců, kteří si vystačí s online komentáři svých oblíbenců, obávám se, že tímto letargickým přístupem k show televizní přenos žádanou rekordní sledovanost nezíská. K čemu koukat na nudnou show, když je všechno okamžitě online a se zábavnými, osobitými komentáři?
Dobře, konečně se jeden předěl povedl. Muzikálové sestříhání známých filmových replik stálo za to. Rapující Ron Weasley i Facebookový Justin "Sean Parker" Timberlake byli dobrý nápad. O vtipných odkazech na Twilight nemluvě.
Vynikající finanční dokument o podstatě a příčinách globální ekonomické krize Inside Job má Oscara, přebírá ho režisér George Fergusson.
Počátek pokračuje svou královskou jízdou za nejlepší speciální efekty, jinak to asi dopadnout nemohlo.
Film The Social Network má dalšího Oscara - tentokrát za nejlepší střih.
Opět třeba upozornit, jakou rychlostí jsou letošní Oscary udíleny. Doslova jako na běžícím pásu. Není to trochu škoda?
Randy Newman je hudebním zjevením Oscarů. Nominován byl dvacetkrát, a právě získal sedmého Oscara, za další spolupráci s Pixarem, tentokrát za ústřední píseň Toy Story 3.
Jak se Oscary v polovině pěkně rozběhly, teď se zdá, že je čas na patetické zpomalení před závěrečnou oscarovou smrští. Celine Dion se nejprve písní Smile sladkobolně loučila se všemi zesnulými filmaři, následně pak podobný proslov přednesla Halle Berry.
Kategorií, které se mají udílet, je přitom ještě řada - na své ceny stále ještě napjatě čekají Natalie Portmanová a Colin Firth, nejlepší režisér i producent nejlepšího filmu roku.
Strategie je jasná - naplnit zbývající čas co největším množstvím reklamních bloků. Půlminuta reklamy stojí milion dolarů!!
Kdo dostane Oscara za režii, má šanci an celkové vítězství. Kdo bude triumfovat? Tom Hooper za Královu řeč, nebo jasně favorizovaný David Fincher za The Social Network?
A je jasno: Akademici se sklonili před britskými tvůrci a ocenili Královu řeč!!!!
Vzhledem k tomu, že Tom Hooper s cenou pro režii příliš nepočítal, je jeho děkovná řeč příjemně upřímným osvěžením: "Děkuju naší krásné pánské milostné trojici, jak jsme to s Colinem Firthem a Geoffrey Rushem pěkně natočili,". uvedl britský režisér, který porazil nejen Finchera, ale i Aronofského.
V kategorii hereček v hlavní roli se překvapení nekoná.
Natalie Portmanová za roli neurotické žárlivé baletky zmítané vnitřními běsy v dramatu Černá labuť získává Oscara nejen za strhující herecký výkon, ale podle škarohlídů též proto, že je v pokročilém stadiu svého hojně medializovaného těhotenství. Filmaři mají další hollywoodský příběh. Portmanová totiž čeká dítě s francouzským choreografem Benjaminem Millepiedem, který se na Labuti podílel a hrál tu roli tanečníka.
Portmanová zcela právem podlehla svým emocím. Kromě kompletního štábu, přátel, rodiny a tanečnic, které jí pomáhaly přípravit se na roli Niny, poděkovala Portmanová svému snoubenci: "Děkuji Benjaminovi, že mi dal tu nejdůležitější roli mého života," vyznala se Portmanová ve skvostných fialových těhotenských šatech od Rodarte.
Podobně jako v případě Portmanové, ani v kategorii nejlepšího herce v hlavní roli nedošlo k překvapení. Colin Firth předvedl v roli koktavého krále Jiřího svůj životní výkon a Oscara si dnes v noci zaslouží zcela právem. "Ten film už viděla i královna, a prý se jí líbil, co je větší kompliment?" žertovala Sandra Bullocková, která Firthovi předala Oscara.
"V mojí hrudi se děje něco, co trochu připomíná chuť tančit radostí. Je to pro mě velké štěstí, zároveň je to ale nesmírně problematické pro publikum, protože můj tanec opravdu není ke koukání. Proto bych měl co nejrychleji opustit podium," uvedl svou děkovací řeč Colin Firth.
Bude to Králova řeč, která celou kategorii skvostně uvedla právě finální panovníkovou řečí?
Filmem roku je Králova řeč! Získal všechny hlavní Oscary včetně nejlepšího filmu roku, režie, scénáře a herce v hlavní roli.
Co tedy vypovídá letošní ročník udílení cen americké akademie o filmovém trhu? Američtí akademici se oproti očekávání dokázali sklonit před britskou historií a ocenit film, který vznikl za minimální rozpočet a navíc je komorním partem pouze pro dva, respektive tři herce. Civilní a výsostně britská, uměřená, nepatetická Králova řeč obstála i v konkurenci výsostně amerického pohledu na Facebook. Stejně tak Colin Firth a Natalie Portmanová si své Oscary odnášejí zcela právem - oba předvedli herecký výkon své kariéry. Akademii pro jednou nezbývá než gratulovat.
Tímto se loučíme z pražského kina Světozor, kde jsme pro vás celou noc online komentovali udílení 83. výročních cen americké Akademie filmových věd a umění. Sledujte další analýzy, oscarové komentáře a fotogalerie celý den na stránkách ihned.cz!!
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist