Ve vzpomínkový večer na zesnulého básníka Ivana Martina Jirouse, řečeného Magora, se proměnil středeční koncert kapely Plastic People of the Universe v pražské Akropoli.

Bývalé undergroundové legendy pokřtily své nejnovější koncertní album Non Stop Opera a zároveň CD Magorovy labutí písně, na nějž Jirous před svou smrtí načetl všechny básně ze své nejznámější sbírky. Celý koncert se Jirousovy fotografie střídaly na stěně za zády muzikantů.

Okamžik s Krchovským

Slušně zaplněný sál Paláce Akropolis kapelu přivítal zhruba čtvrt hodiny před osmou večerní. Kapela zahájila písní Půlnoční myš ze stejnojmenného alba, které nahrála na konci 80. let. Následovala zhudebněná báseň J. H. Krchovského "Je večer, mlha padá", která se objevila pro změnu na poslední řadové desce Maska za maskou z roku 2009.

V přestávce na pódium přišel Vladimír Drápal z vydavatelství Guerilla Records, které vydalo jak nejnovější album "plastiků", tak i CD s Jirousovými básněmi.

 

Salesiánský kněz Heryán

Při vzpomínce na zemřelého básníka se vydavateli známému pod přezdívkou Lábus slyšitelně chvěl hlas. Proto po chvíli předal slovo svému a Magorovu společnému příteli - salesiánskému knězi Ladislavu Heryánovi.

Duchovní nejprve zazpíval úryvek písně Schwanenkönig (Labutí král) německé skupiny Karat. "Když zpívá labutí král, umlkají zvířata. Když zpívá labutí král, ostatní zvířata tiše naslouchají."

"Postaví se, protože zpívá labutí král, který umírá v lásce," ocitoval poté překlad textu písně, jejíž volbou se odkázal k názvu Jirousovy sbírky Magorovy labutí písně.

Poté oběma novým albům požehnal a slavnostně je pokřtil pivem - nealkoholickým, "protože Magor pak už nesměl pít", dodal Heryán.

Nekonečné turné

Živá nahrávka, kterou Plastic People v prosinci vydali, zachycuje část jejich současného koncertního repertoáru, který dosud z velké části tvoří písně ze starších období skupiny.

Kolekce obsahuje písně ze samého prvopočátku skupiny kolem období nahrávky Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned, přes zapadlou desku Líně s tebou spím až po poslední opus Maska za maskou.

Název nového alba Non Stop Opera symbolizuje "nekonečné turné", na němž kapela s menšími či spíše většími výkyvy během své více než čtyřicetileté historie pobývá.

externí video - Plastic People of the Universe - z říjnového turné Non Stop Opera

Plastic People of the Universe - z říjnového turné Non Stop Opera

Plastic People of the Universe - z říjnového turné Non Stop Opera

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist