Česká filharmonie dostane více peněz na mzdy pro své hudebníky. Ministr financí Miroslav Kalousek podepsal navýšení jejich mzdových limitů, informovali v neděli zástupci ministerstva.

Peníze na platy vyčlenilo ze svých prostředků ministerstvo kultury - do rozpočtu jeho příspěvkové organizace by tak mělo podle původních plánů putovat zhruba 42 milionů korun.

O zvýšení mzdových limitů žádalo také Národní divadlo v Praze, to však na podpis ministra financí stále čeká. "Odsouhlasil jsem navýšení mzdových limitů České filharmonii. Bylo mi ctí přispět k rozvoji tělesa, jako je Česká filharmonie," řekl Kalousek.

Průměrný plat filharmonika se pohybuje okolo 29 tisíc korun hrubého, zvednout by se měl na 40 tisíc korun hrubého včetně osobních příplatků. Příspěvek od zřizovatele zůstane navýšen zřejmě i pro další roky. Mzdové limity se mají zvýšit i hráčům Národního divadla v Praze, kteří mají platy v porovnání s filharmoniky nižší. MK na oba projekty ze svých prostředků vyčlenilo 117 milionů korun.

Výjimečné navýšení

V současné době se na MK rozhoduje, kdy se finance pro ČF uvolní. "V každém případě by je filharmonici měli dostat co nejdříve," řekla mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Zvýšení platů hráčům by mělo být posledním krokem k dokončení reformy, kterou před několika týdny filharmonii schválil zřizovatel. Reformu zadal bývalý ministr kultury Jiří Besser, nyní o ní rozhoduje současná ministryně Alena Hanáková.

Navýšení platů zaměstnanců dvou ze tří desítek příspěvkových organizací MK je v době všeobecných úspor ve státní správě výjimečné a podle kritiků nevychází z žádného systémového opatření zřizovatele.

ProCulture: A co knihovníci a muzejníci?

"Zatímco nízké platy knihovníků či muzejníků obsluhující miliony obyvatel nikoho nezajímají, MK zvyšuje platy státnímu orchestru, které by měly být jednou tak velké, než je průměr v resortu. Ukazuje to, že soudržnost sektoru, systémová práce či péče o potřebné je ministerstvu kultury cizí," uvedla ředitelka společnosti ProCulture Marta Smolíková.

Mzdy například odborných a vysokoškolsky vzdělaných pracovníků Národní galerie v Praze či Národního památkového ústavu nedosahují ani 20 tisíc korun.

Filharmonie dostane podle generálního ředitele ČF Davida Marečka peníze na základě splněné reformy, na které podle zadání MK pracovala rok. "Na začátku stál požadavek budoucího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka na dorovnání platů, které by se přiblížily evropskému standardu. Na druhé straně požadavek ministerstva zreformovat vnitřní fungování filharmonie. Tomu jsme dostáli," řekl Mareček.

Dodal, že srovnávat s ostatními příspěvkovými organizacemi nemůže, protože podrobně nezná jejich situaci.

Česká filharmonie hospodaří s přibližně dvousetmilionovým rozpočtem a od zřizovatele dostává zhruba 76 milionů, po ministerské pomoci by se měl příspěvek vyšplhat na 118 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist