Cenu Pavla Kouteckého spojenou s finanční částkou 100 tisíc korun získala v konkurenci 90 snímků Klára Řezníčková za dokument Trojmezí. Ocenění převzala ve středu večer v pražském Divadle Archa.

Film zachycuje nejvýchodnější oblast České republiky, vesnici Hrčava, která ovlivnila historický vývoj i osudy místních lidí.

V oblasti otevřených hranic zůstávají citlivými otázky to, co je to národnost či jaké jsou vzájemné vztahy sousedních národů.

Spolu s dalšími devíti nominovanými tituly bude Trojmezí uvedeno na přehlídce Dokumenu 20. a 21. června v kině Atlas.

Porota ocenila poetické vyprávění historie zapomenutého a svérázného kraje. Odehrává se na česko-polsko-slovenském pomezí ve vesnicích Hrčava, Bukovec a Jaworzynce.

PAVEL KOUTECKÝ

Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností české dokumentaristiky, premiéry svého známého filmu Občan Havel se nedožil. Cena je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech ji převzali Linda Jablonská, Martin Ryšavý, Jan Šikl, Tomáš Škrdlant a Filip Remunda s Richardem Komárkem. Filmový portál DAFilms.com teď nabízí zdarma dokumenty oceněné v předešlých letech včetně Kouteckého retrospektivy.

"Dokument dobře využívá prostředků filmové řeči, poutavě líčí atmosféru pomalého zapomínání a mizení. Vzájemná rovnováha obrazu, hudby i tempa filmu umožňuje divákovi navázat s ojedinělým krajem téměř milostný vztah," uvedla za porotu Lenka Lovicarová.

Trojmezí vznikalo pět let, sleduje příběhy rázovitých starousedlíků v průběhu čtyř ročních období. Natočili je v koprodukci Duracfilmu, Reel Illusion a FAMU s přispěním fondu kinematografie někdejší spolužáci z Filmové fakulty v letech 2009-2011.

"Pro mě a celý štáb je to motivace pro další práci. Snad i známka toho, že to, co děláme, má smysl," uvedla režisérka Řezníčková. Na FAMU se dostala v době, kdy ještě u přijímaček Koutecký seděl.

"Nevím, jestli pro mě tenkrát ruku zvedl či ne. Pokud ano, doufám, že by teď nebyl zklamaný," dodala. Cena byla udělena pošesté.

"Jedním z jejích smyslů je propagace zajímavého českého dokumentu, případně upozornění na mladého talentovaného tvůrce. Bude mě těšit, když oceněním pomůžeme, aby si filmu všimli distributoři a diváci," komentovala rozhodnutí poroty zakladatelka ceny a producentka Jarmila Poláková.

Mezi nominovanými snímky byly i Láska v hrobě Davida Vondráčka, Závod ke dnu Víta Janečka, Roxanne Veroniky Mikalové, Věra 68 Olgy Sommerové, Mein Kroj Martina Duška, Mrtvá trať Šimona Špidly, Pod sluncem tma Martina Marečka, Trafačka - Chrám svobody Saši Dlouhého s Romanem Vávrou a Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové.

V rámci večera byl promítnut film Pavla Kouteckého Amici, tanec s přáteli o londýnské taneční skupině sdružující mentálně a tělesně postižené a takzvaně normální. Spolupracoval na něm i zakladatel a hlavní choreograf souboru Wolfgang Stange, který tento snímek osobně uvedl.

Podívejte se na trailer z Trojmezí, které získalo Kouteckého cenu
2f3f66988c43e4bf03bf1c0f1e83.flv.jpg