Ve Spojených státech se prodává čím dál víc elektronických knih a malá knihkupectví rychle zavírají krámy, nikoliv však ve Francii. Jak informoval deník New York Times, v letech 2003-2011 prodeje knih ve Francii znovu stouply o 6,5 procenta.
Pouze 1,8 procenta Francouzů dnes čte elektronické knihy (v USA jde o 6,4 procenta čtenáře). Dle posledních údajů je dnes ve Francii okolo 2500 knihkupectví, a byť zdaleka ne všechny vydrží, téměř každý zavřený krám rychle nahradí jiný.
Přísloví to nezachrání
Existují přísloví, jako že správný Francouz nikdy nevyhodí chleba a nikdy nevyhodí knihu - nebo že zatímco Němci si ctí skladatelů a Italové malířů, Francouzi mají největší úctu k spisovatelům.
Důvody pro enormně prosperující knižní trh ve Francii jsou ale praktičtější: od roku 1981 v zemi platí takzvaný Langův zákon, kterým tehdejší ministr kultury Jack Lang zafixoval ceny francouzsky psaných knih. Ani obchody typu Amazonu nesmí prodávat tituly níže než 5 procent pod cenou, jíž určí vydavatel.
Vloni se francouzským knihkupcům podařilo vybojovat stejnou vyhlášku i pro elektronické knihy, které v USA válcují trh právě díky dumpingovým cenám.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.