Vincent van Gogh

Deník v dopisech

2012, Labyrint, přeložila Petra Schurová

 

Etten | duben – prosinec 1881

Vincentu van Goghovi bylo sedmadvacet let, když si postupně začal uvědomovat, že jeho posláním je malířství. Z Borinage v Belgii, kde žil jako kazatel mezi horníky, po letech, která s nechutí strávil v obchodech s uměleckými předměty, odjel do Bruselu, aby se zdokonalil v malování. Jako vzory mu sloužily Milletovy rytiny. Koncem dubna 1881 se vrátil k rodičům, na farnost v Ettenu (Severní Brabantsko), kde se mimo jiné setkal se sestrou Willemienou a přítelem malířem Van Rappardem.

Vincent Van Gogh: Deník v dopisech

Květen – Jsem zde už několik dnů a je tady krásně, ale počasí ještě nedovoluje kreslit každý den venku. 

Začal jsem pracovat na Milletovi. Mám hotového „Rozsévače“ (Le Semeur) a náčrt „4 denní doby“ (4 Heures de la journé). A teď k nim ještě přidám „Práce na poli“ (Les Travaux des champs). 

Rappard pojede za tři týdny do Holandska a bude tam zřejmě celé léto pracovat, v zimě pak asi bude v Paříži, ale nezůstane natrvalo.

Myslím, že tam před časem dostal pořádně studenou sprchu, ale to není důvod k tomu, aby při dalším pobytu nemohl být úspěšnější. Jisté je, že od té doby udělal velký pokrok. 

Jsem přece jen velmi rád, že se to tak seběhlo a že tady můžu nějaký čas v klidu pracovat, doufám, že udělám tolik studií, kolik jen budu moci, protože ty jsou zárodkem, z něhož za nějaký čas vzejdou kresby. 


Červen – Dostal jsem Cassagneho knihu „Pojednání o akvarelu“ (Traité d’aquarelle) a zabývám se jejím studiem; i kdybych žádné akvarely nedělal, je tam pro mě docela jistě hodně užitečného, například o sépii a inkoustu, protože do dneška jsem kreslil výhradně tužkou a dokončoval nebo vytahoval perem, v krajním případě seříznutým rákosovým stéblem, které má širší stopu. 

To, co jsem v poslední době kreslil, přineslo s sebou také jiný způsob práce, protože jsem dělal náměty, na nichž bylo tolik co kreslit, i z hlediska perspektivy, a sice některé dílny tady ve vsi, kovárnu, truhlářskou dílnu a výrobce dřeváků. 

Willemiena právě odjela, a to je mi líto, ona dobře pózuje; jednou jsem ji nakreslil, a ještě jiné děvče, které tady bylo nějaký čas na návštěvě, se šicím strojem. Dnes už nejsou žádné kolovrátky, což je pro malíře a kreslíře veliká škoda, ale místo nich máme něco, co je neméně pitoreskní, a to je šicí stroj.

Vincent Van Gogh: Deník v dopisech

ILUSTRACE 1/ Začal jsem pracovat na Milletovi. Mám hotového „Rozsévače“ (Le Semeur). 2/ Willemiena právě odjela...; jednou jsem ji nakreslil.

Vincent Van Gogh: Deník v dopisech

3/ Mimo jiné jsem nakreslil chatrč na vřesovišti a také kůlnu s mechovou střechou na Rosendaalské cestě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.