Národní divadlo bude mít během jediného roku svého třetího ředitele. Od 1. srpna se jej ujme Jan Burian, jehož renomé se odvíjí od sedmnácti let strávených v čele Divadla J. K. Tyla v Plzni. Burian ale také vede katedru činohry na DAMU, už roky předsedá mezinárodnímu festivalu Divadlo a vloni jako předseda Asociace profesionálních divadel například sehrál důležitou roli při upozorňování na špatné financování regionálních scén v Česku.

Burianův nástup do Národního divadla ve středu oznámilo ministerstvo kultury, které tak vyšlo vstříc doporučení svého expertního týmu. Ne ale ve všem: velice záhodnou proměnu Národního divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost prozatím ministerstvo odmítlo.

"Zcela schvaluji strategický síl, aby Národní divadlo směřovalo k maximální autonomii jednotlivých souborů ve vazbě na jednotlivé budovy," říká pro IHNED.cz Jan Burian v prvním rozhovoru po svém jmenování.

Jak budete na pozici ředitele Národního divadla stíhat své další povinnosti?

Já už jsem v Asociaci profesionálních divadel i ve svých dalších zaměstnavatelských svazcích oznámil, že do konce června se vzdám všech funkcí. A ve funkci ředitele Národního divadla také nejméně na dva roky – a myslím, že i na déle – přestanu režírovat.

Proč?

Protože se teď musím věnovat této nové práci, kterou jsem přijal, a už zkrátka nemohu vykonávat tolik aktivit jako doposud. Jediné, co bych chtěl, je zůstat na katedře činohry pražské DAMU, abych se z toho úplně nezbláznil, a také abych si udržel nějaký odborný "background". Když jsem divadelní fakultu stíhal z Plzně, což je půldruhé hodiny cesty, věřím, že ji budu stíhat i nyní, když to budu mít pět minut.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se