Noah Hawley 

Dobrý otec 

2013, Argo, přeložil Petr Štádler

 

Ve čtvrtek bývala u nás u Allenových k večeři pizza. Posledního pacienta jsem měl objednaného na jedenáctou a ve tři už jsem vlakem mířil domů do Westportu, listoval zdravotními kartami a odpovídal na nepřijaté hovory. 

S oblibou jsem sledoval, jak město mizí v dáli, jak se cihlové budovy Bronxu u trati zmenšují. Místo nich se pomalu objevovaly stromy, skrze ně se triumfálně draly sluneční paprsky jako radostné skandování po pádu dlouhého represivního režimu. Kaňon přešel v údolí, údolí v pole. Vlak mě odvážel pryč a já cítil, jak se uvolňuji, jako bych unikl zdánlivě nevyhnutelnému osudu. Připadalo mi to zvláštní — v New Yorku jsem vyrostl, byl jsem odchován betonem a asfaltem. Po těch desítkách let na mě ale ty pravé úhly a neustálé houkání sirény začaly doléhat, a tak jsme se před deseti lety přestěhovali do Westportu v Connecticutu, kde se z nás stala předměstská rodina s předměstskými tužbami a sny. 

Byl jsem revmatolog — primář revmatologie Presbyteriánské nemocnice při Kolumbijské univerzitě na Manhattanu. Většina lidí neví, co si má pod touhle specializací představit, spojují si ji s anglickým slovem rheum a domnívají se, že se zaobírá uslzenýma očima a zahleněným kašlem z těžké pylové alergie. Ve skutečnosti je podoborem interní medicíny a pediatrie a název „revmatologie“ je vytvořen z řeckého slova rheuma, což znamená „plynoucí jako řeka nebo proud“, a přípony -ologie s významem „nauka o“. Revmatologové zkoumají převážně klinické problémy týkající se kloubů, měkkých tkání a souvisejících chorob pojivových tkání. Často představujeme poslední naději, když pacienti vykazují nějaké záhadné příznaky — ty se přitom mohou projevovat téměř v kterémkoliv tělesném systému: nervovém, respiračním, oběhovém. Když se nedaří stanovit diagnózu, je povolán revmatolog. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.