Jurij Krawža 

Čertova kovárna 

2013, Dauphin, přeložila Zuzana Bláhová

 

Tohle je moc starý příběh. Stalo se to, když lidská práce byla ještě práce a když dovedná ruka řemeslníka ovládala opravdové umění. Když mistr dokázal sám z kusu kravské kůže udělat nejkrásnější boty a z kusu železa hodiny. 

Stalo se to tam, kde řeka Spréva, zvědavá jako dítě, běží krajem, tu nahlédne tam, tu zabrousí onam. Kde si hledá cestu, a staří o ní říkají, že neví, co chce. 

Tam, kde řeka vyběhne z rozlehlých temných borových lesů a jako oslepená sluncem ještě šátrá sem a tam a teprve hledá průsmyk mezi Velkým Šedivcem a Bílými horami, tam, kde uprostřed jejího toku zůstává malý ostrov, ležela víska Sprévín. Naproti ní, na druhé straně řeky, spojená se vsí dřevěným mostem, stála malá vesnická kovárna.

Z opatrnosti ji postavili stranou od vsi, až po střechu ze šedého kamene, stejně jako obydlí kováře vedle ní, aby jiskry z kovářského ohně nenadělaly škodu. Kovárna ležela těsně u řeky, protože mistr potřeboval vodu ke chlazení zkutého železa a k hašení ohně – pro všechny případy. Ale pokud lidé pamatovali, oheň u kovářů ještě nikdy nenapáchal větší škody, protože mistr s ním zacházel velice opatrně. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.