Jakub Šofar 

Blázen na hoře 

2013, dybbuk

 

Už třetí hodinu stojím na Glienicker Brücke, tady si Východ a Západ, nebo Západ a Východ vyměňovaly (je to opravdu neživotné?) svoje lidi. Je ukrutná zima, z Königstrasse občas někdo projede, z Berlinerstrasse nikdo. Tak už mě doprdele vyměňte.

Jedna půlka mostu je tmavě zelená, druhá půlka je světle zelená. Která zelená patřila NATO a která Varšavské smlouvě, to fakt nevím. Pod ním řeka Havola, která se německy píše „Havel“. Klasické zednářské spiknutí! A iluminátské.

Koukám, jestli nemám příliš krátký kalhoty. Aby se to nepletlo, tak Západ byl směrem na východ a Východ směrem na západ. Možná kvůli všeobecnému utajení. 

V Postupimi chcíp pes, i když kousek odsud, vzdušnou čarou tak dva kilometry, se v roce 1945 parcelovala v Cecilienhofu Evropa. Dva západní strejci honili po pažitu bizony a trizony a Stálin si zatím kouřil pěnovku. Když ji dokouřil, tak se Praha ocitla za zdí. 

Včera jsem vyjel z Wilsoňáku, zrovna v den, kdy Profesor Nepokora sundal navždycky propocené tenisové tričko z radiátoru Vladislavského paláce. V ten den se narodili František Ladislav Čelakovský, Tomáš G. Masaryk, Maurice Ravel, Ivan Lendl. A třeba taky já. Jenže to v tom příběhu nehraje žádnou roli. Naopak. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.