Bývalý šéf plzeňského divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian se na převzetí Národního divadla připravoval více než rok, přesto ve funkci setrval jen jediný den. Za svým odvoláním vidí nátlak vlivných odborářů ze Státní opery, kteří se podle něj bojí úsporných opatření. V pátek se ale situace po zásahu premiéra Jiřího Rusnoka otočila a ministr kultury Jiří Balvín by měl Buriana jmenovat zpět do funkce šéfa Národního divadla.

"Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl. Pan Balvín si ji ale vůbec nepřečetl, nechal jsem mu ji tedy alespoň v kanceláři," uvedl v rozhovoru pro IHNED.cz divadelník, který si myslí, že odboráři mají strach právě ze závěrů auditu.

Jak schůzka s ministrem Balvínem probíhala, vysvětlil vám, proč končíte?

Oznámil mi, že se rozhodl vypsat nové veřejné výběrové řízení na ředitele Národního divadla a Národní galerie. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč jej zpochybňovat. Ten proces trval půl roku a v komisi zasedali významní odborníci včetně dvou bývalých ministrů.

Jak dlouho jste se připravoval na vedení Národního divadla?

Ministerstvo se mnou jednalo od dubna loňského roku. Já jsem trval na standardním výběru. Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se