Bývalý šéf plzeňského divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian se na převzetí Národního divadla připravoval více než rok, přesto ve funkci setrval jen jediný den. Za svým odvoláním vidí nátlak vlivných odborářů ze Státní opery, kteří se podle něj bojí úsporných opatření. V pátek se ale situace po zásahu premiéra Jiřího Rusnoka otočila a ministr kultury Jiří Balvín by měl Buriana jmenovat zpět do funkce šéfa Národního divadla.

"Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl. Pan Balvín si ji ale vůbec nepřečetl, nechal jsem mu ji tedy alespoň v kanceláři," uvedl v rozhovoru pro IHNED.cz divadelník, který si myslí, že odboráři mají strach právě ze závěrů auditu.

Jak schůzka s ministrem Balvínem probíhala, vysvětlil vám, proč končíte?

Oznámil mi, že se rozhodl vypsat nové veřejné výběrové řízení na ředitele Národního divadla a Národní galerie. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč jej zpochybňovat. Ten proces trval půl roku a v komisi zasedali významní odborníci včetně dvou bývalých ministrů.

Jak dlouho jste se připravoval na vedení Národního divadla?

Ministerstvo se mnou jednalo od dubna loňského roku. Já jsem trval na standardním výběru. Zpracovali jsme analýzu fungování divadla a Státní opery, kterou jsem panu ministrovi přinesl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.