Jan Burian zůstává ředitelem Národního divadla, situace v činohře je však i nadále kritická. Tak zní resumé dvou pátečních schůzek, které Burian absolvoval nejprve s ministrem kultury Jiřím Balvínem a později i s uměleckým vedením divadla. To v tuto chvíli eviduje již pětadvacet výpovědí, na seznamu totiž podle informací IHNED.cz přibyl ještě herec Oldřich Vlček.

Ministr kultury však prohlásil, že uznává výběrové řízení, na jehož základě byl Burian vybrán. Hodlá také projednat návrh takzvané zřizovací listiny divadla, která pak posvětí garanční radu Národního divadla. Ta má být prostředníkem mezi ministrem kultury a ředitelem Národního divadla. "I to má pravní sílu, je to krůček k lepším garancím a předpokládám, že to povede k právní transformaci Národního divadla v moderní evropskou kulturní instituci se svou vlastní správní radou, řádnými mandáty a manažerskými smlouvami," vysvětlil Burian.

Hodlá se v úterý nebo ve středu s Balvínem znovu sejít a informovat ho o definitivním postoji Národního divadla i o tom, kolik výpovědí se podařilo odvrátit. Další schůzku pak ministr kultury absolvuje s členy garanční rady.

Burian si uvědomuje, že pro právní změny bude potřebovat podporu parlamentu. "Myslím, že expertní komise mě za ředitele vybrala mimo jiné proto, že jsem tuto práci dvanáct let dělal jako předseda Asociace profesionálních divadel. Vědí, že budu muset odvést spoustu práce i s politiky a přesvědčit je, že tyto situace s odvoláváním a jmenováním ředitelů Národního divadla nikomu nesvědčí, že škodí pověsti divadla i politiků," dodal Burian.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se