Divadlo

Renomovaný režisér a výtvarník Robert Wilson v Česku poprvé zapůsobil v roce 2002 neotřelým zpracováním Janáčkovy opery Osud. Od té doby uvedl také inscenaci opery Káťa Kabanová nebo Čapkovy hry Věc Makropulos. 30. dubna bude mít ve Stavovském divadle premiéru představení nazvané 1914, které je inspirované románem Osudy dobrého vojáka Švejka. Námět s americkým režisérem rozvíjeli také muzikolog Aleš Březina a pěvkyně Soňa Červená, která ztvární jednu z klíčových rolí.

 

Robert Wilson zkouší projekt 1914

 

Pro Novou scénu Národního divadla chystá režisérská dvojice SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka) představení pojednávající o životních peripetiích progresivního fotografa Eadwarda Muybridge. Vizuálně-pohybová inscenace Human Locomotion, která má premiéru 6. února, bude sledovat paralely mezi tvorbou legendárního umělce a Laternou magikou na poli fotografie, filmu a pohybu.

Hra Amadeus, proslavená filmem Miloše Formana, patří k očekávaným titulům brněnských divadel. V Huse na provázku ji nastuduje režisér Vladimír Morávek a hlavní úlohy ztvární Miroslav Donutil a jeho syn Martin. Otec a syn se jako rivalové Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri před publikem poprvé utkají 14. března.

Neobvyklý počin připravuje pod názvem Pekelná Nirvana balet Národního divadla Brno. Choreografové Marek Svobodník a Tomáš Rychetský se inspirovali životem dvou muzikantů, kteří zemřeli ve 27 letech. Prvním z nich je legendární bluesman Robert Johnson, který se podle pověstí upsal ďáblu za výjimečný talent, druhým Kurt Cobain, frontman grungeové skupiny Nirvana. Hudební koláž má premiéru 16. května v Mahenově divadle.

V prosinci začaly pod vedením režiséra Jana Mikuláška přípravy inscenace nazvané Kafka '24. Výchozím bodem je poslední rok života spisovatele Franze Kafky. Tvůrci se chtějí spíš než o fakta opřít o mýtus, který Kafkovu osobnost obklopuje. Duch legendárního spisovatele redukovaný na turistickou ikonu vstoupí na prkna Dejvického divadla v březnu. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se