Portrét od britského malíře Francise Bacona se při čtvrteční aukci současného umění v londýnské síni Christie´s prodal za 42,2 milionu liber (1,41 miliardy korun).

V obdobné aukci byl ve středu večer v konkurenční síni Sotheby´s vydražen za 18 milionů liber (přes 600 milionů korun) obraz žijícího německého umělce Gerharda Richtera Wand (Zeď) a ve čtvrtek se v Sotheby´s jiné Richterovo dílo Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) z roku 1989 vydražilo za ještě větší cenu 19,5 milionu liber (653 milionů Kč).

Obraz Portrait of George Dyer Talking (Portrét hovořícího George Dyera), který zachycuje Baconova milence, měl odhadní cenu 30 milionů liber. Díla tohoto malíře irského původu při aukcích pravidelně vynášejí vysoké částky.

Loni v listopadu se v rovněž v Christie´s prodal Baconův triptych Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (skoro 2,9 miliardy Kč) a stal se nejdražším obrazem koupeným v aukci.

Richterův obraz Wand z roku 1994 byl sice na řadě výstav, ale poprvé se ve středu objevil na aukci. Překonal odhadní cenu o dva miliony liber.

Středeční aukce v Sotheby´s vynesla 88 milionů liber (téměř tři miliardy korun) a z 57 nabízených děl se neprodalo jen deset.  "Aukce zároveň ukázala, že na trhu je veliká poptávka," řekl šéf oddělení současného umění Sotheby´s Alex Branczik.

Podle Reuters londýnský trh s uměním kupředu ženou především bohatí kupci z nastupujících ekonomik. Nejčastěji jde o sběratele z Číny, Ruska či Blízkého východu. Podle Sotheby´s se ale také mezi lety 2012 až 2013 zvýšila o 45 procent aktivita kupců z Latinské Ameriky.

Ve středu se v Sotheby´s prodal obraz čínského vůdce Mao Ce-tunga z roku 1973 od Andyho Warhola za 7,6 milionu liber. "To je dvacetkrát víc než částka, za jakou byl naposledy vydražen v roce 2000," uvedl zástupce Sotheby´s.

Obraz Untitled (Rome) (Bez názvu (Řím)) z roku 1964 od Aneričana Cy Twomblyho se objevil na veřejnosti poprvé a byl prodán za 12 milionů liber. Je to nejen podstatně víc než odhadní cena, ale také rekord za dílo tohoto amerického výtvarníka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist