Nesentimentální příběh katolického kněze Mariána Kuffy, který se snaží pomoci obyvatelům zapomenutých osad slovenského Huncovce a Velké Lomnice, natáčel filmový dokumentarista Ladislav Kaboš čtyři roky.

Ústřední postava filmu připomíná víc archetyp tradičního slovenského hrdiny, jakéhosi Jura Jánošíka v sutaně, než běžného kněze. Na plátně ho divák vidí v ušpiněných montérkách a sleduje jeho misi do prostředí bídy a beznaděje, kde se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout rodinám s mnoha dětmi důstojné bydlení.

Skrze svépomocnou stavbu prostých domků usiluje o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby "jeho děti" objevily své schopnosti, naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Pomáhají mu bývalí kriminálníci a alkoholici z komunity, kterou před 25 lety založil na faře pod Tatrami.

Režisérovi se během přípravy a realizace filmu povedlo najít rozmanité lidské typy. Přes jejich mikropříběhy plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž romská komunita zápasí. Dostal se do nefalšované bitky a byl svědkem tragédie, kdy dvě z dětí uhořely při požáru zanedbaných chatrčí.

Nedostatečná je i školní docházka romských dětí, které se například bojí splachovacích toalet; filmařům tam zakázali natáčet. "Přitom na učebny přispěla Evropská unie. I tam stále panují předsudky," řekla producentka Maria Kabošová.

Aktivity ústředního hrdiny svého snímku Kaboš dokumentuje už patnáct let. "Romský problém" podle něj spočívá v nehybnosti situace, kdy se nedá uniknout z osidel předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry.

Dokument, na jehož produkci se podílela Česká televize, má ve slovenské distribuci velký ohlas, během dvou týdnů ho na Slovensku zhlédlo přes osm tisíc diváků.

"Pro české publikum může být zajímavý tím, že se na řešení romské problematiky dívá z nestandardní perspektivy, činí diváky spoluzodpovědnými a nabízí konkrétní řešení situace," řekl režisér a připomněl, že právě z východního Slovenska byli koncem 60. let Romové hromadně odsunuti do Čech. Zatímco podle statistik tam žije 108 000 Romů, neoficiálně jich je čtyřikrát tolik. Počet 150 romských osad prý neustále roste.

Slovenský dokumentarista Ladislav Kaboš, který v roce 1978 absolvoval pražskou FAMU, natočil přes 70 filmů a získal za ně mnoho cen. Před sametovou revolucí patřil k "trezorovým filmařům". Posledních deset let žije a tvoří v Praze.