Figarovu svatbu s pěvkyní Renée Flemingovou nebo Čajkovského Jolantu dirigovanou Valerijem Gergijevem nabídne v příští sezoně Metropolitní opera v New Yorku.

Její představení se budou po satelitu opět přenášet do světových kin včetně sálů v České republice.

“Představení z Metropolitní opery se budou přenášet do obdobného počtu lokalit jako v této sezoně, s některými kiny ale ještě stále obnovujeme smlouvy,” řekla HN Radka Ondráčková ze společnosti Aerofilms, která licenci na přenosy do Česka vlastní.

V nynější sezoně distributor přenosy uváděl v devětadvaceti sálech a počet sálů slibuje zachovat.

Termín předprodejů pro příští sezonu již stanovilo 16 kin, která otevřou pokladny vesměs v průběhu května. Ostatní se přidají v letních měsících.

V rámci příští sezony si 4. února v Metropolitní opeře odbude svůj debut český basbarytonista Adam Plachetka. Ten bude v Donu Giovannim zpívat roli Masetta.

Toto představení však Metropolitní opera do světových kin přenášet nebude, protože Dona Giovanniho v jiném obsazení uvedla do kin již před čtyřmi roky. “Program přenosů nové sezony je úplný a konečný, přeobsazený Don Giovanni se v něm neobjeví. Není však vyloučeno, že bude zařazen na některou z následujících sezon,” dodává Ondráčková.

ABONMÁ NA PŘENOSY

Dům kultury, Ostrava - prodej začal 14. dubna

Aero, Praha - 5. května

Scala, Brno - 5. května

Radnice, Jablonec nad Nisou - 5. května

Bio Central, Hradec Králové - 10. května

CineStar, Pardubice - 10. května

CineStar, Plzeň - 10. května

CineStar, Opava - 10. května

Kotva, České Budějovice - 10. května

Květen, Teplice - 10. května

Semily, Jitřenka - 10. května

Velké kino, Zlín - 10. května

Metropol, Olomouc - 12. května

Světozor, Praha - 19. května

Bio Oko, Praha - 19. května

CineStar Anděl, Praha - 26. května

Podobně se takto do programu přenosů z Metropolitní opery po čtyřech letech v novém obsazení vrátila například Carmen.

Abonmá na příští sezonu začnou jako první 5. května prodávat pražské kino Aero a kino La Scala v Brně, o pět dnů později se přidají sály v Teplicích, Plzni, Pardubicích nebo Opavě. Další kina budou následovat ve třetí vlně.

MET v sezoně 2014/2015 nabídne šest premiér, mezi nimiž bude hned 18. října Figarova svatba v novém nastudování s pěvkyní Renée Flemingovou. Operu z roku 1786, v nadcházející sezoně nejstarší, jakou MET uvede, bude dirigovat po rekonvalescenci opět uzdravený hudební ředitel James Levine.

“Po letech se vracím do plného pracovního nasazení, budu dirigovat šest oper,” řekl na tiskové konferenci Levine. Ten bude mít příští sezonu v Metropolitní opeře přesně dvakrát tolik práce než nyní. “Tuto sezonu jsem považoval za zkušební, ale zjišťuji, že výdrže i chuti mám dost na to, abych si napříště mohl nabrat dvakrát tolik práce,” dodal.

Generální manažer opery Peter Gelb dodal, že následující sezona je tak trochu levinovská. “V podstatě reflektuje Levinův široký hudební záběr a díla, která právě jím dirigované inscenace posunuly orchestr Metropolitní opery tam, kde se dnes nachází,” řekl Gelb.

Protože Levine je nyní upoutaný na invalidní vozíček, Metropolitní opera se bude snažit postavit Levinovi speciální vjezd, díky němuž by se do orchestřiště mohl dostat snadněji.

Na inscenaci Figarovy svatby se bude podílet také Richard Eyre, jenž byl autorem scény Carmen, v Metropolitní opeře inscenované před třemi lety. Hlavní roli zazpívá Ildar Abdrazakov, hvězda nedávného Knížete Igora.

Současnou tvorbu v programu zastoupí Smrt Klinghoffera od skladatele Johna Adamse, která se do českých kin bude přenášet 15. listopadu. Půjde teprve o třetí Adamsovu operu, kterou MET uvede.

Opera vychází ze skutečné události, kdy v roce 1985 teroristi z fronty pro osvobození Palestiny unesli výletní loď Achille Lauro a následně přes palubu hodili amerického židovského vozíčkáře.

“Jde samozřejmě o kontroverzní kus, ale protože od události uplynulo už přes 20 let, doufám, že dnes tuto operu můžeme hodnotit především jako mistrovské hudební dílo,” řekl na konferenci Gelb.

Představení produkuje Tom Morris, který na sebe v Anglické národní opeře nedávno upozornil inscenací Válečného koně. Z té se v anglické opeře stal kasovní trhák, což později přimělo režiséra Stevena Spielberga, aby látku zfilmoval.

Novou inscenací bude v Metropolitní opeře dále 17. ledna Lehárova Veselá vdova v režii Susan Stromanové, nositelky televizní ceny Tony Award. I zde má účinkovat pěvkyně Flemingová, pro niž půjde už o dvaadvacátou roli v Metropolitní opeře.

Dirigentské taktovky se ujme Andrew Davis, od dubna se pak totéž představení bude hrát s jinými účinkujícími včetně Danielle de Nieseové pod taktovkou Fabia Luisiho.

Z Metropolitní opery se do kin bude následně 14. února přenášet zřídka uváděná Čajkovského Jolanta společně s operou Bély Bartóka Modrovousův hrad, jedinou maďarskou, kterou MET v sezoně uvede.

Obě bude dirigovat Valerij Gergijev, hlavní role v Jolantě se ujme Anna Netrebková. Té bude sekundovat polský pěvec Piotr Beczala, jenž nedávno koncertoval v pražském Obecním domě.

Přesně o měsíc později 14. března se v kinech objeví Rossiniho bel canto Jezerní paní v hlavní roli s Joyce DiDonatovou.

Poslední premiérou sezony bude v sobotu 25. dubna dvojprogram složený z italských veristických oper Sedlák kavalír a Komedianti. U této poslední z šesti premiér nadcházející sezony se taktovky ujme Fabio Luisi.

Představení z Metropolitní opery se do České republiky přenáší od prosince 2007, podle distributora je každou sezonu navštíví zhruba 40 tisíc českých diváků. Celosvětově již projekt přenosů do kin prodal přes 15 milionů vstupenek. Tuto hranici zlomil dubnový přenos opery Bohéma.

V letošní sezoně už Metropolitní opera do kin uvede jen 10. května Rossiniho Popelku.