Metropolitní opera oznámila, že navzdory původním plánům nebude do světových kin přenášet inscenaci opery Johna Adamse nazvané Smrt Klinghoffera.
Reaguje prý na stížnosti židovských skupin, podle nichž by inscenace mohla podnítit antisemitismus.
Adamsova opera vychází ze skutečné události, kdy členové Palestinské osvobozenecké fronty v roce 1985 unesli italskou výletní loď Achille Lauro.
Když na palubě nalezli židovského amerického důchodce na vozíčku Leona Klinghoffera, střelili jej do hlavy a pak jej hodili přes palubu.
“V mezinárodní židovské komunitě zaznívají obavy, že inscenace této opery by zvlášť dnes, kdy v Evropě vzrůstá nesnášenlivost vůči židům, mohla podnítit antisemitismus,” vysvětlil v tiskovém prohlášení Peter Gelb, generální ředitel Metropolitní opery.
Gelb prý v posledních 10 dnech dostal stovky e-mailů, které ho prosily, aby představení zrušil. Ředitel nicméně trvá na tom, že opera sama o sobě antisemitská není. “Adams patří k největším americkým skladatelům a Smrt Klinghoffera je jedním z jeho nejzásadnějších děl,” dodal Gelb.
Proti zrušení přenosu do kin se hned ohradil autor opery. “Má opera zachází s památkou Leona a Marilyn Klinghofferových nanejvýš důstojně a brutální vraždu odsuzuje,” reagoval Adams, podle kterého dílo nemůže podněcovat ani násilí, ani terorismus, dokonce ani antisemitismus.
Smrt Klinghoffera, která měla světovou premiéru roku 1991, se do více než dvou tisíců světových kin včetně těch v České republice měla přenášet 15. listopadu. Jde o novou inscenaci, která měla premiéru roku 2012 v Anglické národní opeře. V Metropolitní opeře ji nastudoval David Robertson, hudební ředitel Symfonického orchestru St. Louis.
“Zrušení přenosu této opery do kin považuji za velmi politováníhodné. Dalece zasahuje do umělecké svobody. Ve finále tím jen nahráváme též netoleranci, které se odpůrci opery bojí,” dodal Adams.
Rozhodnutí Metropolitní opery, která chtěla inscenaci přenášet také do českých kin, naopak přivítala americká Liga proti hanobení. Právě její šéf Abraham Foxman zrušení přenosu s ředitelem opery Gelbem vyjednal.
Foxman v prohlášení uvedl, že zastupuje zájmy Klinghofferových dcer Lisy a Ilsy. Jejich komentář k opeře prý bude součástí programu, až Metropolitní opera dílo v říjnu a v listopadu celkem osmkrát uvede.
“Smrt Klinghoffera zvrhlým způsobem zneužívá teroristickou vraždu našeho otce a snaží se ji zromantizovat, racionalizovat, zlegitimizovat a vysvětlit,” napsaly Klinghofferovy dcery v prohlášení.
“Politický přístup libretisty a skladatele je evidentní v tom, že opera vedle sebe klade utrpení Palestinců a chladnou, teroristickou vraždu nevinného, invalidního amerického žida.”
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist