Podivnější vydání knihy spisovatelka Sofi Oksanenová nezažila. Její soubor esejů o sovětské okupaci Estonska se roku 2009 ještě neocitl na pultech, a už ho odsoudila politická strana Vladimira Putina Jednotné Rusko.
Následoval křest v Helsinkách, kam se z Ruska sjeli členové vlasteneckého hnutí Naši, aby kladli nechápavé dotazy. Gulagy? Deportace? O čem to mluvíte?
Pět let nato je z finské rodačky s estonskými kořeny Oksanenové bestsellerová autorka, která objíždí svět a varuje před ruskou hrozbou jako mluvčí států, jež jsou "příští na ráně".
Udělala to i minulý čtvrtek v českém Senátu, kde na konferenci nazvané Dědictví totality dnes upozorňovala na zbraně, jimiž nynější Rusko vede takzvanou psychologickou válku se Západem.
"Ten incident před pěti lety mi otevřel oči. Stejnými hesly a zkratkami, jakými na mě Rusové tehdy pokřikovali, dnes ruský tisk častuje Ukrajince," řekla HN Oksanenová.
HN: O jaká hesla šlo?
Už tehdy se vytahovala rétorika, že v Estonsku stavíme koncentrační tábory pro ruské občany, totéž, co dnes ruská státní média tvrdí o Ukrajině. Byl to stejný cirkus podivných sloganů, výkřiků a tiskových konferencí, které organizují možná spontánní přívrženci Ruska a možná najatí herci.
Podle mě se tehdy ruská politická strana poprvé od studené války pokusila ovlivnit svobodu slova v nezávislém státě. Finové a Estonci, kteří s Ruskem přímo sousedí, takové pokusy samozřejmě vnímají intenzivněji než státy ze západní Evropy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.