Přestože sága o čaroději Harrym Potterovi měla s poslední knihou nazvanou Harry Potter a relikvie smrti roku 2007 skončit, nestalo se.

V Hollywoodu nyní vzniká trilogie nových filmů z potterovského světa a sama autorka předlohy J. K. Rowlingová svého hrdinu čerstvě oživila i literárně.

V úterý totiž Rowlingová na webových stránkách Pottermore zveřejnila novou povídku, v níž vypráví o čtyřiatřicetiletém Harrym Potterovi.

Dle serveru Mashable.com uveřejnění povídky vyvolalo mezi čtenáři enormní zájem, stránky Pottermore.com byly kvůli němu zhruba na půl hodiny vyřazeny z provozu.

Text Rowlingové je stylizován do glosy, kterou z mistrovství světa ve sportu famfrpálu píše bulvární novinářka Rita Holoubková.

Ta líčí, jak se Potter na zápas vypravil spolu se svými přáteli Ronem a Hermionou – a také s jejich dětmi Rose a Hugem.

Přestože Rowlingová textem v neposlední řadě satirizuje bulvární novinařinu, vypráví v něm také, co se v životě jejích hrdinů odehrálo od poslední knihy.

Například Potterovi prý přibyly první šedé vlasy a tajuplná jizva na tváři, typických kulatých brýlí se ale nevzdal.

Od událostí z poslední knihy prý Potter začal pracovat jako takzvaný bystrozor, tedy elitní důstojník cvičený k tomu, aby uměl zastavit černokněžníky.

Možná právě proto novinářka Holoubková v textu přemýšlí, zda je Harry Potter "zapletený do nových tajemství, které nás jednou všechny uvrhnou do nové éry teroru a chaosu".

Jako další vysvětlení jizvy ale vzápětí nabízí variantu, že Pottera proklela vlastní manželka nebo že se kouzelníkovi začíná rozpadat manželství.

Naopak Ron Weasley, který v mezidobí začal pracovat pro ministerstvo kouzel a později si založil vlastní čarodějnickou firmu, podle autorky "začíná poněkud plešatět".

Z Hermiony Grangerové se zase stala zástupkyně šéfa Oddělení práv kouzel – a podle autorky sloupku ji na ministerstvu čeká strmý kariérní postup.

V povídce se též objevuje Ronova sestra Ginny Potterová a někdejší spolužáci ze školy v Bradavicích: Neville Longbottom, nyní vyučující herbologii, a Luna Lovegoodová.

J. K. Rowlingová hodlá ve zveřejňování povídek ze světa Harryho Pottera pokračovat. 11. července například vydá text psaný Ginny Potterovou o finále famfrpálu.