Novým ředitelem Slováckého divadla v Uherském Hradišti bude režisér Michal Zetel. Radní ho do funkce jmenovali v úterý, divadlo převezme od 1. září příštího roku, uvedl mluvčí radnice.

Zetel nahradí nynějšího ředitele a uměleckého šéfa Igora Stránského. Ten svůj odchod oznámil městu, které je zřizovatelem divadla, vloni na podzim.

Jmenování nového ředitele Slováckého divadla se minulý týden pokusil zabránit tamní předseda Klubu zastupitelů za ČSSD Antonín Seďa, když zveřejnil výzvu městské radě, aby nového ředitele před komunálními volbami nevybírala.

Seďa argumentoval údajnými problémy v ekonomických procesech divadla, které prý zjistil loňský audit.

Politikovi, který vystudoval obor stavba letadel a později působil v servisu elektráren, se také nelíbilo, že předložená koncepce nerozlišuje kompetence ředitele divadla a uměleckého ředitele.

Ke jmenování radě Zetela navrhla osmnáctičlenná výběrová komise, ve které byli kromě zastupitelů z radnice i renomovaní odborníci z divadelní branže, například ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša či bývalá ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová.

Vybírali z pěti kandidátů, k osobnímu pohovoru kromě vítěze pozvali i režiséra Roberta Bellana a dramaturga Libora Vodičku.

ODCHÁZEJÍCÍ ŘEDITEL

Dosavadní ředitel Igor Stránský do Slováckého divadla nastoupil 1. srpna 1969. Byl hercem, je režisérem a od roku 1990 také ředitelem a uměleckým šéfem. V Česku není momentálně žádný déle sloužící ředitel profesionálního divadla. Z funkce prý odchází, protože "v nejlepším je třeba přestat".

Svou roli hrály i loňské zdravotní problémy, po kterých si prý uvědomil, že náročná kombinace režírování a administrativy začíná být nad jeho síly. Režii by se však chtěl nadále věnovat. Za Stránského éry se Slovácké divadlo vyšvihlo z provinční scény na divadlo s více než 8000 předplatiteli a s řadou ocenění včetně prestižních cen Thálie.

"Všichni tři byli připraveni velmi dobře. Michal Zetel se ale po rozboru své koncepce zdál být nejvhodnějším kandidátem. Roli hrálo i to, že chce navázat na stávající práci divadla," řekl předseda komise, uherskohradišťský starosta Květoslav Tichavský zvolený za ODS.

Třiatřicetiletý Zetel vystudoval činoherní režii na Janáčkově akademii múzických umění Brno. Podílel se na založení Divadla Tramtarie Olomouc a především nezávislého Buranteatru Brno, kde od roku 2005 až do loňska působil jako umělecký šéf.

Se Slováckým divadlem spolupracuje od roku 2012, kdy tam nastudoval inscenaci Američana Davida Mameta Oleanna o sexuálním obtěžování. Letos v únoru pak měla v Uherském Hradišti premiéru jeho druhá režie, psychologické drama Kočka na rozpálené plechové střeše od Tennesseeho Williamse.

Dosavadní ředitel divadla Stránský, jenže ve funkci skončí příští rok 31. srpna, rozhodnutí radních přivítal.

"Jsem rád, že rada vyhověla doporučení komise, které bylo téměř jednomyslné, a že budu zrovna Michalu Zetelovi předávat dobře fungující divadlo," řekl Stránský, s nímž skončí také manažerka a ekonomka divadla Naděžda Slachová. Zetel si do divadla přivede svého ekonoma.

"Jsou to mladé hlavy, chce to pročistit," dodal Stránský.

S koncepcí, kterou Zetel komisi prezentoval, lze podle končícího ředitele souhlasit.