Mnoho set lidí čekalo v pátek před karlovarským hotelem Thermal na příjezd filmových osobností na slavnostní zahájení 53. mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Hlavní hvězdou je americký herec, režisér, producent a hudebník Tim Robbins, který je ve Varech už od čtvrtka a v pátek večer na slavnostním zahájení převzal cenu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Při přebírání ceny herec známý z mnoha filmů také českému publiku poděkoval jmenovitě pořadatelskému týmu festivalu a vyznal se ze svého obdivu k režisérovi Miloši Formanovi a také bývalému českému prezidentu Václavu Havlovi. Obdivoval také žertem Čechy za to, že si za svého lídra dokázali zvolit dramatika. Nedávno zesnulému Formanovi je zasvěcen i úvodní večer festivalu s projekcí jeho filmu Lásky jedné plavovlásky.

Ve svém dlouhém projevu Robbins připomínal nutnost boje za svobodu, zvlášť v dnešním světě plném populismu a xenofobie, i význam podobných akcí, jako je karlovarský festival. Dobré příběhy, umění či hudba podle něj mají velkou sílu měnit svět k lepšímu.

V pátek přijeli i další hosté z řad herců či režisérů, Vary jsou tradičně ozdobené velikými plakáty se soutěžními filmy a lázeňské město začíná žít desetidenním filmovým maratonem.

První fanoušci se začali okolo červeného koberce shlukovat už asi dvě hodiny předtím, než první festivalové limuzíny začaly přijíždět k hotelu Thermal. S fotoaparáty a mobilními telefony pak lovili záběry známých herců, hereček, filmařů i dalších známých hostů festivalu. Okolí hotelu také obcházeli policisté se psy a kontrolovali zabezpečení Thermalu před slavnostním večerem.

Do Karlových Varů přijela v pátek dánská herečka Trine Dyrholmová, která na festivalu uvede hudební biografický snímek Nico, 1988, ve kterém ztvárnila titulní roli. Přijela také mladá novozélandská herečka Thomasin McKenzieová. Sedmnáctiletá herečka si zahrála například ve filmu Hobit: Bitva pěti armád, na karlovarském festivalu představí film Beze stop režisérky Debry Granikové. Pořadatelé oznámili rovněž příjezd amerického režiséra Richarda Linklatera, autora výjimečného filmu Chlapectví. S velkým ohlasem snímek, který zachycoval dospívání jednoho chlapce a vznikal 12 let, uvedl festival v Karlových Varech v roce 2014.

Tim Robbins na červeném koberci zapózoval fotografům a lidem zamával. Nepřipojil se tak k tradici, kterou na festival přinesl John Travolta, když se s bezprostředností začal zdravit osobně s diváky. Podobně i Mel Gibson nebo Richard Gere se s fanoušky zdravili zblízka.

Tima Robbinse ale budou moci fanoušci potkat na festivalu ještě několikrát. V sobotu uvede ve velkém sále hotelu Thermal film Bob Roberts a večer v letním kině film Vykoupení z věznice Shawshank. Ve středu pak zahraje se svou kapelou v karlovarském městském divadle.

Lidé, kteří i několik hodin čekali na sluncem rozpálené ploše před hotelem Thermal, mohli zamávat a tleskali hlavně českým hostům festivalu, například režiséru Davidu Ondříčkovi, herečkám Anně Geislerové, Aleně Mihulové nebo Tereze Voříškové.

Už tradičně potlesk doprovodil herce a muzikanta Jiřího Macháčka.