Miloš Doležal

Jako bychom dnes zemřít měli

2012, Nová tiskárna Pelhřimov

 

Smrt matky a biblické závody

V prosinci 1948 biskupská konference zasílá vládě memorandum, ve kterém konstatuje, že „nynější situace nejenže neprospívá církvi, ale škodí také státu.“

Biskupové protestují proti útokům tisku na církev, proti omezování její svobody a zavírání církevních škol. Připravují národní poutě a podporují vznik dalších kroužků katolické mládeže, které organizují biblické závody. Jen na Moravě se jich zúčastnilo devět tisíc žáků a studentů.

Komunistické vedení reagovalo promyšleným tahem – na schůzi PÚV KSČ 31. 1. 1949 byla jmenována komise, tzv. církevní šestka (Čepička, Kopecký, Clementis, Fierlinger, Hendrych, Široký) k vypracování strategie, jak naložit s „drzými požadavky“ biskupů. Stala se poradním i výkonným orgánem vlády, a to do všech obludných podrobností.

Třináctého prosince 1948 umírá v Arnolci ve věku sedmdesáti šesti let Toufarova nevlastní matka Kateřina, která Josefa měla ráda a byla hrdá na jeho kněžství. 16. prosince píše Josef Toufar do Hradce Králové studentům bohosloví Janu Zmrhalovi a Jindřichu Vackovi:

„Předobrý Jene a Jindřichu, synu Janův! Dnes mám trochu více času, neboť jsem po cestě z rodiště, kde v neděli zemřela maminka a včera jsme ji pochovali dle jejího přání v Přibyslavi. Tedy jsem dnes do Zbýšova nešel. A pak, zde je takové náledí, že není možno ze vsi vyjít. Za týden budeme mít těsně před svátky. Proto současně Vám přeji, moji milí hoši, aby Vám Pán Bůh a malé Jezulátko přineslo do Vašich srdcí bohatě svých vánočních darů – pokoj, mír a lásku a k tomu hojnost požehnání k Vašemu vznešenému povolání.

Zde nyní máme několikráte v týdnu zkoušky na půlnoční. Mše se bude provozovati s hudebníky /Melichaři/ v noci i při ranní. O půl 12, bude-li pěkné počasí, budou hudebníci, totiž dva trombony a dvě křídlovky hrát z okenic věže koledy: Nesem Vám noviny a Slyšte, slyšte pastuškové. Věž bude ozářena žárovkami. Jindřicha srdečně zvu na pobyt. To znamená na svátky, nikoliv na den nebo dva. Že bude srdečně vítán, myslím, že by bylo zbytečné ujišťovat.

Ovšem, musí si tu žranici oddělat. Tedy, bude-li zde na Nový rok, vezme si slavnostní novoroční kázání, já na silvestra a v neděli 2. ledna.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se