Henry James

Italské hodiny

2013, Leda, přeložila Petra Martínková

 

CASA ALVISI

Na základě výzvy, abych uvedl jisté stránky, na nichž jiná ruka od srdce věrně vypsala vzpomínky, v nichž zdánlivě znovu ožívá vpravdě výrazný zjev, přistoupil jsem k zadanému úkolu se zaujetím nutně posmutnělým: tolik už totiž zapadlo a odvanulo z naznačeného života.

Ti, jimž se poštěstilo paní Bronsonovou poznat, z jejích zápisků vyčtou ještě víc – o zvoleném tématu, o ní samé i o mnohém dalším –, než v nich autorka prozrazuje, ba někteří přijdou do pokušení prospět jí stejně jako ona té významné spřízněné duši.

Choť Arthura Bronsona, původem z New Yorku, po drahnou dobu v očích nejednoho poutníka představovala bezmála unikát, co se společnosti, pohostinnosti a roztomilého osobního přijetí týkalo; postupem času se tu bezesporu stala čelným ztělesněním oné soukromé uhlazenosti, kterou Anglosas v cizině snadno postrádá zcela v souladu s vnějškovou útulností navštívené lokality, a jíž si proto cení dvojnásob výš než doma.

Paní Bronsonová takto vskutku sklidila vděk rozličných pokolení i plemen. Dvacet let dlela takříkajíc u širokého ústí Canal Grande a s bezmeznou dobromyslností, trpělivostí a blahovůlí podávala ruku všem řádně uznaným prosebníkům, neutuchajícímu přívalu těch, kdo známost s tím pohádkovým městem buď bezradně navazovali, anebo vroucně obnovovali.

Casa Alvisi stojí přesně naproti podsaditému, byť vysokému a honosnému kostelu Santa Maria della Salute – tak přesně, že z balkonu nad vstupem od vody zrak návštěvníka dohlédne přes kanál přímo ke klíčové dírce velikých dveří, které zejí v ose pohledu; ono umístění vnukalo tenkrát všem benátkomilům dojem, že bodrá padrona tady nadmíru příhodně vybírá mýto coby daň ze zvědavosti a pochopení.

Každý se tu mihl, každého zde zahlédli, ba málokdo nebyl spatřen, jak se zastavuje a vrací. Nejvelkorysejší z hostitelek skonala vloni ve Florencii, nicméně dům ji už neznal jistý čas před její smrtí a onen dlouhý, blažený proud – příjezdy v okouzlení, radostné kotvení, zdráhavé odjezdy, jimiž se Ca’ Alvisi proměňovala, jak se běžně říkávalo, ve společenské porto di mare – žel odplynul do hájemství paměti a duchů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.