Co se stalo se snem našich předků o Evropě, ptá se francouzský filosof a spisovatel Bernard-Henri Lévy ve své nové divadelní hře nazvané Hôtel Europe. Napsal ji k výročí 1. světové války.

Lévy se k divadlu vrací po více než dvaceti letech, Hôtel Europe je teprve jeho druhým divadelním kusem. “Divadlo nabízí nejpřímější možnost, jak se vyjádřit k politice,” tvrdí.

Autor svou hrou chce klást otázky po tom, jak se za posledních sto let změnilo vnímání Evropy, zda je Evropa jako kontinent unavená a jestli se sen o Evropě přiblížil či zcela rozpadl.

Hra bude mít premiéru 27. června v Národním divadlu v Sarajevu, tedy den před výročím atentátu na Františka Ferdinanda d'Este. Od září se bude uvádět také v Paříži, příští rok ji pak čeká turné po evropských štacích, napsala agentura AFP.

Lévy do zčásti autobiografické hlavní role své hry obsadil komika Jacquese Webera. Ten ztvárnil postavu silně proevropského spisovatele, jenž si v den 100. výročí atentátu na Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu připravuje projev o tom, kam se Evropa za tu dobu posunula.

Při psaní projevu ale zjišťuje, že přes svoje sympatie k evropským idejím je Evropou jako kontinentem víc než unavený, a deziluze postupně převažuje nad optimismem.

Hrdina je zavřený sám ve své hotelové místnosti a surfuje po internetu, přičemž obrazovka jeho počítače se promítá na stěnu pokoje. Podle AFP lze v ní zahlédnout například nynější syrské uprchlíky na italském ostrově Lampedusa či archivní fotky z války v Bosně a Hercegovině ze začátku devadesátých let.

“Jde samozřejmě o depresivní hru, protože jejího protagonistou drtí zprávy o rostoucím populismu, takovém, jaký přímo odporuje evropským myšlenkám," vysvětlil autor, jenž svůj divadelní monolog rozdělil na pět dějství.

V tom posledním prý hrdina dochází ke zjištění, že kdyby na místě dnešních José Manuelů Barrosů a Catherine Ashtonových byli Václav Havel, Dante, Pussy Riot nebo matka Tereza, mohla na tom být Evropa lépe.

“Stále věřím na hrdiny, na to, že silná individua mohou ovlivnit dějin,” dodal Lévy.

Podle AFP je hra plná politických odkazů, naráží ale také na práce filosofů Husserla a Heideggera.

V rozhovoru pro deník Le Figaro autor dodal, že divadelní formu si vybral intuitivně. “V jistém, poněkud stendhalovském okamžiku jasnosti začne být člověku zřejmé, že to, co chce říci, nemůže říci jinou formou,” vysvětlil.

Lévy se vloni stal čestným občanem Sarajeva. “Národní divadlo v Sarajevu jsem si ale vybral proto, že představuje centrum bosenského vzdoru proti terorismu,” vysvětlil Lévy, který už v Sarajevu natočil film nazvaný Bosna!. Snímek měl roku 1994 premiéru na festivalu v Cannes.

Právě tehdy se Francouz seznámil s bosenským kameramanem a režisérem Dino Mustafičem, který nyní režíruje právě divadelní hru Hôtel Europe. Ta bude 11. července uvedena v benátském divadle Fenice a v létě se bude hrát také v Kyjevě. “Bosna a Kyjev jsou momentálně dvě nejpalčivější místa v Evropě,” dodává autor.

Ten odmítl, že by se svoji hrou navštívil také Rusko. Politiku prezidenta Vladimira Putina totiž odmítá, jejím jediným cílem je podle Lévyho jen destabilizace Evropy. Od 9. září bude Hôtel Europe uvádět i divadlo Theatre de l'Atelier v Paříži.

Na podporu přijetí Bosny a Hercegoviny do Evropské unie chystá spisovatel také mezinárodní petici, kterou v osmadvaceti světových jazycích a za podpory několika předních intelektuálů zveřejní 28. června, tedy v den výročí atentátu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist