Scenárista Petr Jarchovský, známý jako dvorní spolupracovník režiséra Jana Hřebejka, získal cenu filmové nadace RWE za scénář.
V pondělí Jarchovský na festivalu v Karlových Varech převzal cenu spojenou s obnosem 300 tisíc korun za svůj scénář nazvaný Dezertér. Ten je prý součástí zamýšlené trilogie, již lze podle autora označit za rodinnou kroniku.
"Žánrově jde o kombinaci dramatu s prvky hořké komedie. Dezertér vypráví o osudech české rodiny a nelehkém období, v němž se její členové vyrovnávají s následky 2. světové války a čelí dramatickým změnám v souvislosti s událostmi roku 1948," uvedl Jarchovský.
Odborná porota označila za největší kvalitu vítězné práce autorovu schopnost poutavě portrétovat zajímavé, nevšedně všední a zároveň pravdivé charaktery postav, vtažených do víru významných dějinných událostí.
Scenáristická soutěž filmové nadace České televize, RWE a společnosti Barrandov Studio dále ocenila Petra Slavíka za scénář Nechtěné prázdniny, Petra Václava za Il Boemo a Stanislava Horáka za Domácí péči.
Petr Jarchovský je autorem scénářů k celkem patnácti celovečerním filmům, které vznikly v režii Jana Hřebejka, Ondřeje Trojana a Viktora Tauše a získaly domácí i zahraniční ocenění. Českého lva získal Jarchovský za scénáře k filmům Musíme si pomáhat a Horem pádem. Film Musíme si pomáhat byl také nominován na Oscara, stejně jako Jarchovského adaptace novely Želary.
"Členové nadace začnou jednat o zfilmování vítězných prací. Mezi vítěze jsme rozdělili 800 tisíc korun, od roku 2006 přes 6,5 milionu," uvedl předseda správní rady nadace Martin Chalupský.
Jarchovský s Trojanem ukázali Občanský průkaz, absurdní pohádku o normalizaci - čtěte ZDE
Hřebejk v Kawasakiho růži mistrně rozehrává vážnou hru o kolektivní vině - čtěte ZDE
Změna pravidel a zrušení dosud povinných opcí na autorská práva ve prospěch nadace přilákaly zkušenější tvůrce. Ze 127 autorů jich 75 napsalo, že se živí jako scenáristé, dramaturgové, režiséři nebo autoři.
"Kromě oceněných scénářů lze u řady dalších uvažovat o dramaturgických konzultacích, které by mohly vést k napsání atraktivní předlohy," dodal Chalupský.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák považuje výsledek soutěže za pozitivní už proto, že český film trpí nedostatkem kvalitních látek. "Záměrem je propojit naše odborné, technické a finanční zázemí tak, aby vznikly snímky atraktivní pro diváky i odbornou veřejnost," řekl.
Podle generálního ředitele Barrandova Petra Tichého jeho studio poslední dva roky spolupracovalo na vzniku osmi filmů. "Jako koproducenti jsme se společně s Českou televizí a RWE podíleli i na vzniku dramatu Andrey Sedláčkové Fair Play, které je tu v hlavní soutěži," uvedl.
Hodnocení 132 soutěžních prací, na němž se podíleli Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Jaroslav Sedláček, bylo anonymní. Jména autorů se dozvěděli dodatečně. "Jako každoročně bylo žánrové spektrum obrovské, od klasické pohádky až po futuristickou sci-fi," řekl Mathé. Zajímavý byl prý i počet příběhů inspirovaných životy šlechtických rodů.
Členové nadace přispěli jako koproducenti k realizaci osmi snímků, stojí za Cenami české filmové kritiky, podporují studenty FAMU. Při předání grantů vítězům výběrového řízení vyhlásili soutěž pro rok 2015. Uzávěrka přihlášek je 28. února 2015.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist