Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně v úterý opět zpřístupnila výstavu polské umělkyně Natalie LL, která byla podle tisku na popud vedení kraje před týdnem uzavřena.

"Přestože stížnosti občanů, které se staly podnětem k uzavření výstavy, neopomíjíme, po vzájemné dohodě galerie a Zlínského kraje bylo konstatováno, že výstava je v kompetenci ředitele galerie," řekla dnes ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.

Podle médií politikům vadily snímky, na kterých umělkyně zachytila soulož se svým manželem, označili je za pornografii.

Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) dnes ČTK řekl, že výstavu nezavřel, a tudíž její znovuotevření ani nepovoloval.

"Jsem peskován médii za něco, co jsem neudělal. Můj osobní názor, že je to za hranou a že to do krajské galerie nepatří, jsem řekl ředitelce 14/15 Baťova institutu (galerie v něm sídlí). Vzhledem ke stížnostem a malé návštěvnosti jsem doporučil výstavu ukončit, abychom neohrozili projekt, na který čerpáme dotace," připomněl Mišák nákladnou přestavbu budov v areálu bývalého Svitu na kulturní centrum.

Odpovědnost za konání i uzavření výstavy podle něj nese ředitel galerie Václav Mílek. Ten ČTK potvrdil, že pokyn od hejtmana ani od nikoho jiného z vedení kraje nedostal. Výstavu prý uzavřel na základě dopisu od ředitelky 14/15 Baťova institutu Lenky Struhárové Jančaříkové, která se v něm údajně na jednání s hejtmanem odvolávala.

Proti uzavření výstavy se ohradili umělci, kteří tento postup označili za cenzuru a za snahu řídit kulturu podobně jako před listopadem 1989.

Natalia LL přitom s expozicí svých fotek neměla potíže nikde jinde, a to ani v mnohem puritánštějším Polsku.

Podle Mílka mohou díla Natalie LL působit kontroverzně. "Záleží však na každém návštěvníkovi galerie, zda do prostoru s výstavou vůbec vstoupí a do jaké míry je ochoten o nich otevřeně přemýšlet. K dispozici jsou katalogy a informační materiály a věřím, že mohou pomoci se záměru autorky přiblížit," poznamenal k výstavě ředitel krajské galerie.

Výstava, která otevřeně prezentuje tělesnost a erotický hedonismus, je doprovodnou akcí k letošnímu ročníku Nového zlínského salonu, jenž v prostorách Grafického kabinetu potrvá do 31. srpna.