"Kvalita divadla a jeho přínos pro společnost nestojí a nepadá s řídícími procesy či synergickými efekty, ale se skvělými herci, zpěváky a hudebníky," píše mezinárodně uznávaný český dirigent Tomáš Hanus v otevřeném dopisu, adresovaném ministryni Aleně Hanákové.

Od chvíle, co ministryně v pátek nečekaně odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, již podobné výzvy obdržela od vedení divadla i děkana DAMU Jana Hančila. Hanusův dopis je v pořadí třetím, který se proti krokům ministryně ohrazuje.

Intervence nepomůže

"Upozorňuji vás, že až bude jmenován nový řádný ředitel, projeví se jeho působení částečně ve druhém, plněji až ve třetím roce jeho mandátu, ovšem toho se možná nedočká," píše Hanus a upozorňuje, že nový ředitel srovnatelně velkého divadla se v Evropě jmenuje jeden, dva a často i tři roky dopředu, aby měl čas připravit první sezónu.

"Místo ohlášené stabilizace hrozí vakuum, nekoncepčnost a další rozklad, ovšem tentokrát s Vaším výrazným přispěním, paní ministryně," pokračuje Hanus. Násilné, možná politicky motivované intervence podle něj Národnímu divadlu nemohou pomoci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se